VİDEOLARENGOSTROBOSKOPİ

Ses tellerinin titreşimini yavaş çekimde izleyebilmek ve ayrıntılı değerlendirebilmek için yapılır.

Ses telleri saniyede 100 ila 300 kez titreşir; yüksek frekanslara bu rakam saniyede 800 ü geçebilir. Ses tellerinin yapısal olarak ayrıntılı değerlendirilmesi, hareket halindeyken insan gözünün sınırlarını çok aşar. Bu çok hızlı titreşimler sırasında yavaş çekimde ses tellerinin titreşmesi videolarengostroboskopi (VLS) yöntemiyle mümkündür.

VLS, ses kliniğinin temel muayene yöntemidir. Ses tellerinin muayenesi VLS olmadan tamamlanmış sayılmaz, ses telleri için konulan teşhis için de VLS en kıymetli bulguları veren tanı yöntemidir. VLS, sadece patolojik bulguları değerlendirmek için değil, bir hastalık olmadan ses sorunları yaşayan profesyonel ses kullanıcılar için elzemdir. Bir şarkıcı, tiz bir notaya çıkamazsa bu durumda yapılan muayenede ses telleri tamamen normal görülebilir. Ancak durum fonksiyonel bir bozukluksa hastalık yoktur demek doğru değildir.

Ses kastır, kas hareket demektir. Hareket bozukluğu, ses tellerinin uygunsuz kasılmaları ile mümkündür. Tedavi ses veya şan terapisidir.