10 günden fazla süren ses kısıklığına dikkat!

Çoğu zaman yorgunluk ya da soğuk algınlığına bağlayıp doktora gitmeyi ertelediğimiz ses kısıklığı, gırtlak kanserinden, ses teli kistlerine kadar ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

10 günden fazla süren ses kısıklıklarının önemsenmesi ve altında yatan sebeplerin araştırılması gerektiğini konusunda uyaran Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Şenel Beysel; ses kısıklıklarının nedenlerini ve yapılması gereken tetkik ve tedavi yöntemlerini anlattı:

•Sesin şiddetindeki azalma ses kısıklığı olarak adlandırılır. Ama bunun dışında sesin tümüyle kaybı, boğukluk oluşması, parazitli karakter alması da ses kısıklığının içine girer.

•Akciğerlerden gelen havanın gırtlaktan geçerken ses tellerini titreştirmesi sesin temelini oluşturur. Oluşan bu ham ses yutak, dil, dişler, dudaklar, burun ve sinüslerin de katkısıyla işlenerek şekillenir. Ses telleri ağız yutaktan sonra devam eden gırtlakta yer alır.

•Sesin oluşumuna katkıda bulunan, yukarda saydığımız her yapının (akciğer, ses telleri, yutak, dil, dişler, dudaklar, burun ve sinüsler) hastalığı, bozukluğu ses kısıklığına neden olabilmektedir. Bu nedenler çok basit kendiliğinden geçebilecek bir virüs infeksiyonundan, çok ciddi bir kanser hastalığına kadar geniş bir yelpazeyi kapsar.